Workshop emoční a obličejové jógy

Datum: 14. 11. 2021
Čas: 0:00 - 0:00
Místo konání: Studio Jóga v Brně

Umění cítit.

Emoce jsou nedílnou součástí života a pokud k nim nepřistupujeme vědomě, dokáží nás smést jako obrovská přílivová vlna. Nejde o to, se těmto vlnám bránit nebo je zastavovat, jde o to naučit se surfovat a ještě si z toho udělat hru a dobrodružství:-)

Žijeme v docela bouřlivých a nejistých časech, kdy jisté je jedině to, že není jisté vůbec nic. Každý z nás je konfrontován se svými částmi, které se třesou strachy, vztekají se, jsou nespokojené, frustrované, zklamané nebo zdánlivě zamrznuté a bez citu. Odmítání těchto částí a jejich projevů nebo naopak opačný extrém „pitvání se v sobě“, často spouští emoční turbulence.

Čím více si budete uvědomovat, jak vámi jednotlivé emoce proudí, tím budete emočně odolnější.

Během workshopu si posvítíme na emoční spouštěče a užijeme si bdělou praxi zacházení s emocemi. Uvědomíme si, že můžeme být rodiči těchto svých ustrašených nebo vzteklých částí. Že máme schopnost sami sebe utěšit, vést se a podpořit.

Dovolíme emocím, aby vstoupily do našeho těla a prošly jím – umění „průtokáčství“, kdy sami sobě umožňujeme cítit vše, co se v nás odehrává. Dáváme tím do pohybu léčivý proces, který vede k hlubokým změnám odehrávající se na všech úrovních.
Postupně se rozpouští tenze a napětí a proměňuje se i naše biochemie, což má vliv na všechny procesy a orgány v těle. Využíváme principu konstruktivní synergie a propojenosti těla a mysli. Jakmile dokážeme pravidelnou praxi zklidňovat mysl a zjemňovat naše prožívání, projeví se to následně na těle a naopak.

Nepraktikujeme proto, abychom se vylepšili nebo se napravovali a opravovali. Jsme naprosto v pořádku už teď, se vším, co se v nás nachází. Praktikujeme pro uvolnění, dobrý pocit a pro samotný prožitek a požitek. Vše ostatní pak přijde samo s daleko větší lehkostí a jemností, než kdybychom se snažili, usilovali a plahočili se za výsledkem. Je to tak jednoduché, a zároveň někdy tak obtížné pro naši mysl, která často nepřetržitě analyzuje, vyhodnocuje a řeší.

Pomocí jógy, dechu a bdělé pozornosti v sobě začneme vnímat a vytvářet více prostoru, kde se mohou emoce odehrávat. Zaměříme se i na páteř, která je emoční drahou. Každý pocit, který máme, prochází míchou, proto budeme páteři navracet pružnost a využívat ji, jako jeden ze základů nejen pro zdravé tělo, ale i pro zdravé prožívání sebe sama.

Jestliže spojíme vědomou pozornost, hluboký a plný dech a protahování svalů, páteř se masíruje, protahuje a tonizuje, což současně intenzivně působí na vnitřní orgány, krev, vodu a lymfu včetně endokrinního či nervového systému. A tedy získáváte nejen fyzickou sílu, ale taktéž vitalitu, imunitu, pružnost a odolnost i vůči vlivům z vnějšího světa.

Cílem není zažívat 24/7 nepřetržitý pocit štěstí a blaženosti. Jedním z hlavním záměrů je dovolit si upřímně cítit a prožívat vše, co je součástí přítomného okamžiku.
Nebudeme usilovat o klid ani uvolnění. Tyto kvality se začnou spontánně objevovat a zintenzivňovat tehdy, když si umožníme a dovolíme být sami sebou tak autenticky, jak je to zrovna možné. Bez přílišného tlaku na sebe, abychom se zbytečně netraumatizovali, ale zároveň s odvahou, otevřeností a určitou dávkou zranitelnosti, ve které je obrovská síla.

Protože není možné vyzobat si jen ty hezké emoce a říct si ok, tak já chci prožívat hlavně radost a štěstí a lásku, bez ochoty otevřít se prožívání i na té opačné polaritě. Jsme vedeni k tomu prožívat vše, co se v nás nachází. Více se otevírat, méně uzavírat. Více cítit a vnímat a méně myslet. Více žít a méně řešit a analyzovat. Z tohoto stavu bytí se pak následně postupně vynořuje vše, čeho urputnou snahou není možné dosáhnout. Vnitřní klid, mír, uvolnění, bezpečí, radost, vděčnost a důvěra v život.


Co vás čeká:

 • Budeme si hrát s vědomým a plným dechem coby nástrojem, který máme vždy k dispozici a který je velice mocným pomocníkem i transformátorem emocí. Protože dech ovlivňuje emoce a emoce ovlivňují dech. Kromě klasického dechu to budou i jógové pranajámy či očistné techniky šatkarmy.
 • Obličejová jóga – zdaleka nejde jen o kosmetické benefity, byť jsou obrovské. Její přínos ve vztahu k emocím je o tom, že to, jak se tváříme, výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme a jaké signály vysílá mozek do těla podobně, jako je tomu u vědomého dechu.
 • Ásány zaměřené na vnímání vnitřního prostoru, oblast srdce, páteře a spojení se zemí. Protože pokud nestojíme pevně nohama na zemi, smete nás i malá vlnka. O co se opřít a kde se ukotvit nejen v čase emočních turbulencí. Kombinace síly, jemnosti a plynutí.
 • Bdělá pozornost. Kultivování mysli pomocí „uvědomování si“. Protože právě mysl často způsobuje „problémy“. Myšlenky jsou provázány s emocemi, které chce mysl následně řešit, čímž vše ještě zintenzivňuje.
 • Uvolňování se do nejistoty, stresu, nekomfortu a do toho, co se děje právě teď. A posílení důvěry a víry v sebe sama i v to, že máte dostatek odvahy na to, dovolit si skutečně cítit a vnímat.
 • Zpomalování.. dechu, pohybů a postupně i myšlenek. Zjistíte jak a proč zpomalování pomáhá v emoční rovině.
 • Sebedotazování. Jak dýchám? Jak sedím? Jak se tvářím? Čemu věnuju pozornost? Jak se cítím? Jaká myšlenka/přesvědčení je za touto emocí?
 • Uvolňující a léčivá meditace na téma „dovoluji si cítit všechno, co je právě v tento moment mojí součástí“.
 • Smích. Často. A obzvlášť u obličejové jógy:-)
 • Jednoduchost.

Lektorky:

Pavla Čadová – lektorka jógy a masérka

Eva Bajerová – lektorka obličejové jógy, kosmetička


Co si odnesete?

 • Inspiraci pro každodenní praxi v činnostech, kterým se běžně věnujete. Bdělou pozornost, obličejovou jógu či dech je možné praktikovat i ve chvílích, kdy se staráte o děti, vaříte nebo řídíte auto:-)
 • Inspirace pro praxi na podložce
 • Materiály ve formě videí, ke kterým se můžete kdykoli vracet – součástí je praxe jógy – konkrétní pozice včetně dechových technik a pranajám.

Cena a přihlášení:

1000,- včetně materiálů a občerstvení – platba převodem na účet 115-5497790257/0100 (do poznámky uveďte název workshopu)

Kapacita je omezena na 11 účastníků.

Na místě jsou k zapůjčení podložky (20,- Kč) nebo si vezměte svoji. Další pomůcky včetně dek budou na místě k dispozici zdarma.

Na akci se prosím přihlašte přes kontaktní formulář (uveďte datum a název workshopu). Vaše přihlášení považujeme za závazné. Pokud se z akce odhlásíte později, než týden před začátkem akce, dovolujeme si nárokovat 50% z ceny nebo za sebe můžete poslat náhradníka.

V autě máme 2 volná místa a můžeme vzít ze Šlapanic spolujezdce, stačí se ozvat.


Obrázk v textu: Unsplash.com. Fotky jsou naše:-)